poniedziałek, 5 stycznia 2015

WARTO PRZECZYTAĆ - HISTORIA CIĘ WZYWA "PODRÓŻE MORSKIE"

TYDZIEŃ Z KSIĄŻKĄ - DZIEŃ PIERWSZY

Biorę udział w wyzwaniu, którego autorem jest KREATYWNYM OKIEM. W ciągu najbliższego tygodnia będę prezentować Wam książki marynistyczne i zachęcać do ich przeczytania.

Jako pierwsza idzie na warsztat książka z serii HISTORIA CIĘ WZYWA. 
"Podróże morskie" to przykład lektury, która pozwala zajrzeć w głąb dziejów.Jesteś nie tylko czytelnikiem, ale i uczestnikiem wydarzeń. Wyobraź sobie, że przenosisz się w czasie do roku 1593 i nagle stajesz się kapitanem, który ma poprowadzić flotę królewską do Indii. Musisz zebrać załogę, zaprowiantować statek i sprawić, aby cała ekspedycja dotarła szczęśliwie do portu Goa. Tam zakupisz cenne przyprawy i przewieziesz je królowi.
Jesteś gotowy na takie wyzwanie?
To zaczynamy wyprawę.

Ale zanim wyruszymy musisz dokładnie poznać trasę rejsu. Wskazówki, które znajdziesz obok mapy pozwolą Ci bezpiecznie dotrzeć do celu.Teraz czas na przygotowania do podróży. Musisz wybrać oficerów, którzy pomogą Ci w wyprawie. Oni też muszą zatrudnić doświadczonych żeglarzy, marynarzy oraz chłopców okrętowych. Pamiętaj o żywności, wodzie i winie. Twoim statkiem popłyną również pasażerowie - znajdź dla nich miejsce.

Jeżeli nie wiesz jeszcze czym zajmują się poszczególni członkowie załogi, kolejny rozdział książki Ci w tym pomoże.  

Jesteś kapitanem statku, musisz znać wszystkie jego zakamarki. Kapitan musi wiedzieć czyje kajuty znajdują się na kolejnych pokładach, gdzie śpią pasażerowie, a gdzie przetrzymuje się żywność.Twój statek świadczy o Tobie, musisz zadbać o porządek na okręcie. Nie zrobisz tego sam, pomogą Ci marynarze. Każdy na statku ma swój przydział obowiązków: żaglomistrz naprawia żagle, ogniomistrz dba o amunicję. Ty jedynie udzielasz jedynie cennych wskazówek, które sprawią, że ich praca będzie przebiegała sprawnie i bezpiecznie.

Kolejne karty książki powiedzą Ci, co to nawigacja. Dzięki tej wiedzy nie zabłądzisz, dotrzesz do celu. Poznasz też wszystkie tajniki żeglowania: poznasz budowę swojego okrętu, nazwy żagli i poszczególnych elementów masztu. 

Pamiętaj, będąc kapitanem jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo wszystkich znajdujących się na okręcie. Uważaj na buntowników i korsarzy. Nasza księga podpowie Ci jak sobie z nimi radzić. Dowiesz się z niej także jak zachować się podczas sztormu.No i w końcu dotarłeś do celu. Masz teraz kilka tygodni, aby rozładować statek i przygotować go do drogi powrotnej. Napraw wszystko co szwankuje, pomogą Ci w tym Twoi ludzie. Ty zajmij się sprzedażą towaru i zakupem przypraw dla króla.

W taki oto sposób dotarliśmy na ostatnie strony książki. Tu znajduje się kalendarium, mówiące o najważniejszych żeglarskich wydarzeniach XV i XVI wieku oraz słowniczek najważniejszych morskich pojęć.

Podsumowując, muszę stwierdzić, że książka zainteresuje nie tylko dzieci, ale i dorosłych. W bardzo obrazowy sposób przybliża czytelnikowi żeglugę sprzed wieków. Dużym atutem książki są barwne ilustracje. Myślę, że to świetna pozycja nie tylko dla chłopców. 
Szczerze polecam!

HISTORIA CIĘ WZYWA - PODRÓŻE MORSKIE
Wydawnictwo: Papilon Publicat S.A.
ISBN 978-83-245-6688-4
Cena: ok. 15 zł

8 komentarzy:

 1. świetna książka! Musimy ją nabyć koniecznie! Dziękuję za udział w wyzwaniu, ciekawa jestem kolejnych morskich książek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że Adaś byłby tą książką zachwycony ;) Wyzwanie to świetna sprawa :) Jutro będzie coś dla dorosłych.

   Usuń
 2. Witam! Świetna książka, z opisu wynika łatwy i przystępny sposób na przyswojenie wiedzy. Muszę poszukać tej serii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Innych książek z tej serii nie znam, ale tę szczerze Ci polecam :)

   Usuń
 3. Mamy i znamy.
  Książka już ledwo żywa, jako, że chłopaków u nas w rodzinie jest sporo, a każdy, jak to chłopak, ma ochotę chociażby obejrzeć, bo przecież "to jest chyba o pilatach, plawda ciociu?" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, piratów to chłopcy uwielbiają :) Dziękuję za odwiedziny.

   Usuń
 4. Super książeczka!
  Myślę, że J. też by się jej dał namówić na chwilową zmianę środka transportu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mamo, do dzieła. Mały J. może już dziś dowodzić statkiem ;) Pozdrawiam.

   Usuń