poniedziałek, 10 listopada 2014

HISTORIA ŻEGLARSTWA W PIGUŁCE

Tak sobie myślę, że o historii żeglarstwa to ja powinnam napisać już dawno temu. 
Mam nadzieję, że moi czytelnicy wybaczą mi to przeoczenie i z zainteresowaniem przeczytają ten post. 

Mówiąc o żeglarstwie, nie możemy zapomnieć o słowie ŻAGIEL. Bo to od niego wszystko się zaczęło. 
"Słownik języka polskiego" mówi, że żagiel to duży płat mocnej tkaniny, rozpinany na maszcie statku w taki sposób, aby dmący w niego wiatr napędzał statek.

Od bardzo dawna żagiel był znany jako urządzenie napędowe. Potwierdzają to badania archeologów i znalezione przez nich wykopaliska sięgające 5000 lat p.n.e. Najczęściej dotyczą one Bliskiego Wschodu i południowych części Europy.

W dawnym Egipcie żeglowano przede wszystkim po Nilu. 
Początkowo służyły temu tratwy z papirusa. Tak wyglądała taka tratwa. Zdjęcie pochodzi z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.






Potem były  łodzie trzcinowe. Dziób i rufa były wygięte, aby łatwiej było przybijać do brzegu.
Źródło zdjęcia: zaglowce.ow.pl
 W momencie, kiedy w Egipcie zaczęto budować piramidy, pojawiły się większe jednostki pływające. Ok. 1500 lat p.n.e. Egipt dysponował już okrętami, które wyruszały na dalekie morza, np. do Indii.


Starożytni Grecy już w VIII wieku p.n.e. znali już galery czyli okręty o napędzie wiosłowym, często wspomaganym przez żagle. 

Źródło zdjęcia: wiktionary.org

Pierwszy z odkrytych statków wikingów pochodzi z III wieku n.e. Potem odnaleziono okręt z Gokstad pochodzący z IX wieku. 

Łódź z Gokstad w Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo. Źródło zdjęcia:wikipedia.org





Doskonałymi żeglarzami byli również Słowianie nadbałtyccy, co potwierdzają odnalezione łodzie słowiańskie. Jedną z nich jest łódź odnaleziona na gdańskiej Oruni. 

Słowiańska łódź bojowa z Oruni w Muzeum Archeologicznym, X–XIII wiek. Źródło:gedanopedia.pl


Początkowo żeglarstwo traktowane było jako środek transportu. Był on zdecydowanie tańszy i trwał krócej niż transport lądowy. 
Dopiero później żeglarstwo stało się dyscypliną sportową oraz dziedziną turystyki.

Pojawiło się słowo jachting czyli sztuka sterowania łodzią i wykorzystywania siły wiatru za pomocą żagli dla celów sportowych lub rekreacyjno-turystycznych. 
Ojczyzną nowoczesnego jachtingu jest Holandia. W połowie XVI w. jachting trafił do Anglii. 
Rekreacyjne żeglowanie stało się rozrywką władców. Uwielbiał ją Karol II, Fryderyk I i car Piotr Wielki.
W 1720 roku na terenie Irlandii powstała pierwsza organizacja, która zrzeszała amatorów żeglarstwa. Początkowo nazywała się The Water Club of the Harbour of Cork. Klub istnieje do dziś. jest znany pod nazwą The Royal Cork Yacht Club.




Logo organizacji. Źródło: behance.net.


 W połowie XIX wieku zaczął intensywnie rozwijać się jachting indywidualny. 

Jako dyscyplina olimpijska żeglarstwo pojawiło się po raz pierwszy w 1900 roku, a od 1908 roku zagościło już na stałe na olimpiadach.

Żeglarstwo to również szkolenia dla małych i dużych. Na całym świecie istnieje wiele organizacji i klubów rozsławiających ideę żeglarstwa. To prawdziwa "szkoła życia" dla młodzieży. Na świecie tysiące ludzi kocha ten styl życia. Kultywują oni tradycję żeglowania po morzach i oceanach świata. 

Źródło: portalzeglarski.com

Mam nadzieję, że choć troszeczkę przybliżyłam Wam historię żeglarstwa. 

Pozdrawiam wszystkich moich wiernych czytelników.

AHOJ!

3 komentarze:

  1. Ciekawa lektura, zwłaszcza dla takiego miłośnika żeglarstwa jak ja:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Kto raz spróbował żeglarstwa, ten zatraci się w tej pasji bezpowrotnie. Żeglowanie po morzu lub jeziorach to doskonała forma spędzania wolnego czasu.

    OdpowiedzUsuń