poniedziałek, 8 września 2014

LATARNIE MORSKIE POLSKIEGO WYBRZEŻA - JAROSŁAWIEC

Dzisiejszym wpisem rozpoczynam cykl poświęcony polskim latarniom morskim. Trzeba przyznać, że imponujące budynki znajdują się nad naszym Bałtykiem.
Pierwsza prezentowana latarnia to ta znajdująca się w Jarosławcu.

Na początek trochę historii:
Na początku XIX wieku, w miarę rozwoju żeglugi na Bałtyku zaczęto zwracać uwagę na katastrofy statków w rejonie pomiędzy Darłowem a Łebą. Szczególnie nocne wypadki wypadki były niepokojące.

W 1820 roku powstał pierwszy projekt latarni morskiej, która miała powstać w okolicy wsi Jarosławiec i który nigdy nie został zrealizowany.
Następny projekt przewidywał wybudowanie murowanego budynku o wysokości około 3, 4 metrów, na szczycie którego miała znajdować się w półokrągłej latarni optyka obrotowa, dająca światło przerywane o czasie świecenia 75s i przerwie 45s.
W 1830 roku, na 30-metrowym wzgórzu oddalonym od morskiego brzegu około 400 m zakończono budowę latarni według powyższego projektu. Okazało się jednak, że latarnia w takim kształcie jest za niska i niewidoczna ponad lasami otaczającymi wieś.
Mieszkańcy wsi nie chcieli zgodzić się na wycięcie lasu, a na podwyższenie latarni nie pozwalali architekci ze względu na zbyt słabe mury.
W związku z powyższym, w 1835 roku podjęto decyzję o budowie nowej latarni, która będzie  spełniała swoje zadanie. Stary budynek powiększono, przeznaczając go na mieszkania latarników, a południowo-zachodnią ścianę budynku połączono z nowo wybudowaną wieżą. Na okrągłej wieży, wybudowanej z czerwonej cegły z wyraźnie zaznaczonymi gzymsami, czterema kondygnacjami umieszczono latarnię, do której przeniesiono optykę z poprzedniego budynku. W takiej formie latarnia przetrwała do dzisiaj.
W czasie drugiej wojny światowej  latarnia został poważnie zniszczona i nie można było jej uruchomić. Dopiero w lutym 1975 roku, po odnowieniu i wstawieniu nowoczesnej latarni obrotowej, zaczęła wskazywać swoim światłem właściwy kurs statkom, pływającym po wodach Bałtyku.
A oto dane techniczne latarni w Jarosławcu:

 • Wysokość wieży: 33,30 m
 • Wysokość światła: 50,20 m n.p.m.
 • Zasięg nominalny światła: 23 mm (42,596 km)
 • Charakterystyka światła: Błyskowe grupowe
  • Blask: 0,45 s
  • Przerwa: 2,05 s
  • Blask: 0,45 s
  • Przerwa: 6,05 s
  • Okres: 9,00 s
Adres latarni:
ul. Szkolna 1
78-107 Jarosławiec

 Tak prezentuje się latarnia z zewnątrz: Wnętrze jest również imponujące:

 A co widać z latarni? Popatrzcie:
Czy był ktoś z Was w Jarosławcu? Podobał się Wam widok z latarni morskiej? 4 komentarze:

 1. Świetne widoki! :)

  Zapraszam również do siebie: http://scritto-con-la-pasta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń