środa, 30 kwietnia 2014

Warto przeczytać - Jan Brzechwa "Pan Soczewka na dnie oceanu"Dzieci uwielbiają utwory Jana Brzechwy.  Polecam książeczkę tego autora pt. „Pan Soczewka na dnie oceanu”.  Idealna lektura szczególnie dla chłopców. Mnóstwo w niej technicznych pojęć związanych z budową podwodnego statku. 

Pan Soczewka to filmowiec, który wyrusza w podroż, aby nakręcić relacje ze swoich wypraw 
i tym samym zaskoczyć widzów. Był już na księżycu, był w kropli wody czy w puszczy. Tym razem ma zamiar zwiedzić podwodny świat.

Razem z grupą inżynierów opracowuje projekt specjalnego statku, w którym znajdzie się miejsce dla atomosondy – kuli z kabiną, która w odpowiednim momencie zostanie wystrzelona w oceanie. Umieszczony w atomosondzie Pan Soczewka, będzie mógł sfilmować życie 
na dnie oceanu. 

Bohater wyrusza w podróż ze szczecińskiego portu, żegnany z honorami i przy dźwiękach orkiestry.
Dociera w końcu na dno oceanu, aby tam ujrzeć mnóstwo pięknych stworzeń oraz odkryć zaginione miasto – Atlantydę. Nasz podróżnik przeżywa również chwile grozy - walczy 
z morskimi potworami oraz wielką ośmiornicą. 

W końcu szczęśliwie wraca do Szczecina.
Ta wierszowana opowieść wprowadza dzieci w morski świat. Napisana lekko, z w właściwym dla Brzechwy humorem. Myślę, że jest ciekawą lekturą dla najmłodszych.

Warto jeszcze wspomnieć o ilustracjach. Starsze wydania posiadają piękne ilustracje Szancera.  Samo oglądanie rysunków przenosi dziecko w tajemniczy świat podwodnego życia.  Nowsze wydania książki z ilustracjami Jakuba Kuźmy są również interesujące i kolorowe. 

1 komentarz: