środa, 30 kwietnia 2014

W co się bawić? - Gra w okręty

Gry w okręty nie trzeba specjalnie reklamować. Znają ją niemal wszyscy. Warto więc pobawić się w nią ze swoimi dziećmi.
Grę można również wykorzystać w szkole, np. na zajęciach pozalekcyjnych czy podczas zajęć świetlicowych. Można zorganizować również turniej - będzie on przeznaczony dla osób, które posiadają już doświadczenie w grze.
Oto zasady gry:
Dzieci dzielimy na dwuosobowe zespoły. Każdy z zawodników w grupie ma przed sobą przygotowaną kartkę z zeszytu w kratkę, a na niej pola, A i B, na których rozegra się właściwa bitwa morska.
 Pola te są kwadratami o bokach 10 cm. Na obrzeżach znajdują się oznaczenia cyfrowe od 
1 do 10 i literowe od a do j.
Przed przystąpieniem do gry na polu A należy w dowolny sposób rozmieścić 10 okrętów -
1 czteromasztowiec, 2 trójmasztowce, 3 dwumasztowce i 4 jednomasztowce. Warunek jest taki, że żaden z okrętów nie będzie stykał się z drugim.

źródło: Wikipedia

Pole A służy do odnotowywania strzałów i ewentualnych trafień przeciwnika. Natomiast na polu B zaznaczamy nasze strzały oraz ewentualne straty przeciwnika. Strzelamy na przemian, np. gracz X: "strzelam 8c". Jego przeciwnik Y, po oznaczeniu na swoim polu A, odpowiada: "trafiony" bądź "pudło". Z kolei Y strzela mówiąc: "strzelam 2a".
Gra toczy się do momentu, w którym jeden z grających straci wszystkie okręty. Oczywiście wtedy jego partner jest zwycięzcą.
W sprzedaży są już całe zestawy do gry w okręty - plansze z pionkami.
A czy Wy lubicie grać w okręty? 


źródło: internet


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz