piątek, 19 grudnia 2014

WARTO WIEDZIEĆ - WYSPY BOŻEGO NARODZENIA

Kochani!
Boże Narodzenie tuż, tuż. Dzisiejszy wpis również jest związany z nadchodzącymi Świętami.

W kolejnym odcinku z cyklu WARTO WIEDZIEĆ - chcę Wam przybliżyć informacje na temat Wysp Bożego Narodzenia. 

Tak, tak.
Dobrze przeczytaliście.
Wysp.
Nie wiem czy wiecie, ale na świecie są dwie Wyspy Bożego Narodzenia.
Jedna z nich należy do Kiribati i znajduje się na Oceanie Spokojnym, druga do należy Australii i położona jest na Oceanie Indyjskim.


WYSPA BOŻEGO NARODZENIA - KIRIBATI

Kiritimati (czyt. kirismas) czyli  Wyspa Bożego Narodzenia jest największą wyspą na Pacyfiku należącą do Kiribati. 

Wyspa zajmuje powierzchnię o obszarze 642 km², w tym 323 km² stanowi powierzchnię lądową – jest to 70% całego obszaru lądowego kraju. Reszta jej powierzchni to laguna.

 Mapa wyspy


Wyspa została odkryta przez Jamesa Cooka w 1777 roku w przeddzień Bożego Narodzenia. 

Cechą charakterystyczną dla tej Wyspy jest jej położenie. Nie dość, że leży na samym równiku, to jeszcze tuż obok znajduje się linia zmiany daty. To właśnie mieszkańcy Kiritimati pierwsi witają każdy nowy dzień kalendarzowy i każdy nowy rok. 

 źródło zdjęcia: www.azfoto.com

Na wyspie znajdują się 4 wsie. Są też niezamieszkałe ruiny piątej wsi. Ciekawostką może być nazewnictwo tych miejscowości. Jest Poland, London i Paris (ruiny). Pozostałe dwie wsie to Banana i Tabwakea. Wg spisu ludności, który został przeprowadzony w 2010 roku, Wyspę Bożego Narodzenia zamieszkuje 5586 mieszkańców.

źródło zdjęcia: www.azfoto.com

Na wyspie, opodal Banany, funkcjonuje port lotniczy Cassidy.

Wyspa  należy do najważniejszych terenów lęgowych w strefie tropikalnej. Rozpoznano na niej ponad 35 gatunków ptaków. Regularnie gniazduje tutaj około 25 milionów rybitw czarnogrzbietych. Każdego roku na wyspę przylatują tysiące rybitw tropikalnych, by odbyć tutaj lęgi. Na Kiritimati istnieje największa znana kolonia burzyków brunatnych. Wyspa jest zarazem jednym z ostatnich terenów lęgowych oceannika białogardłego oraz petrela polinezyjskiego. Spośród wielu innych ptaków odbywających tu lęgi można wymienić głuptaki – maskowe, białobrzuche i czerwononogie – a także faetony czerwonosterne, rybitwy brunatne oraz fregaty.

 Rybitwa czarnogrzbieta - źródło: wikipedia.orgWYSPA BOŻEGO NARODZENIA - AUSTRALIA
 
Jest to australijskie terytorium zależne składające się z wyspy o tej samej nazwie. Położone jest na Oceanie Indyjskim, 380 km na południe od indonezyjskiej wyspy Jawa,  2650 km na północny zachód od Perth. Od najbliższego wybrzeża Australii oddalona jest o 1565 km.. Geograficznie stanowi część Azji, jednak ze względu na obecną przynależność polityczną, terytorium to zależne jest od Australii. Stolicą terytorium jest Flying Fish Cove.

 Flying Fish Cove źródło:www.redbubble.comWyspa zajmuje 135 km², a jej linia brzegowa, wynosząca 139 km, urozmaicona jest trzema dużymi, nienazwanymi półwyspami. 80 km wybrzeża stanowią klify, przeważnie osiągające 20 m wysokości, na wyspie jest również 13 plaż. Wyspę otacza wąski pas rafy koralowej.

 Kraby z Wyspy Bożego Narodzenia - ulubiency.wp.pl

 
Przed odkryciem przez Europejczyków wyspa była niezamieszkana. Odkrył ją w roku 1615 brytyjski kapitan John Milward z Kompanii Wschodnioindyjskiej, lecz odkrycie to pozostało zapomniane. Ponownego odkrycia dokonał inny kapitan tej Kompanii – William Mynos, który dopłynął do wyspy 25 grudnia 1643 i nadał jej obecną nazwę. W 1688 do wyspy dopłynął William Dampier na statku Cygnet, a jego załoga była pierwszą, która dokonała zejścia na wyspę.

Wydobycie wysokogatunkowych fosfatów było przez długi czas jedynym rodzajem przemysłu na wyspie.  
Terytorium czerpie również dochód z emisji znaczków pocztowych.

 źródło zdjęcia: www.koneser.gdynia.pl

Na wyspie istnieje drobne rolnictwo ukierunkowane na rynek wewnętrzny. Uprawia się palmę kokosową, rośliny bulwiaste, warzywa i owoce. W niewielkim stopniu występuje również rybołówstwo.


Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis edukacyjny przypadł Wam do gustu.  Zawsze warto wiedzieć więcej. Szczególnie, gdy nadchodzące świąteczne dni nawiązują do tematyki tego bloga.

Pozdrawiam serdecznie!
AHOJ!

 

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe informację. Wyspy te kojarzę tylko z map. A tu proszę ile interesujących informacji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że post się spodobał :) Pozdrawiam :)

      Usuń