wtorek, 29 lipca 2014

HISTORIA MORZA ZAPISANA W ZEGARKACHDzisiejszy post będzie troszeczkę inny.
Kilka dni temu obejrzałam film „Wyprawa Kon-tiki” (recenzja już wkrótce). Mąż (zegarkowy maniak) uświadomił mnie, że znana marka zegarków ETERNA wydała ponad 50 lat temu pierwszy model zegarka z serii Kon-Tiki.  Seria upamiętnia wydarzenie z 1947 roku, kiedy to młody Norweg wraz z przyjaciółmi wyrusza na tratwie w rejs przez Pacyfik. Podczas wyprawy młodzi ludzie mieli na ręku zegarki szwajcarskiej manufaktury ETERNA.  Kon-Tiki to nazwa tratwy, która nawiązuje do imienia inkaskiego boga słońca.   

Pierwszy zegarek ETERNA KON-TIKI powstał w 1958 roku, 11 lat po wyprawie. Model był stalowy, posiadał również stalową bransoletę. Na czarnej tarczy pojawiły się elementy inspirowane kompasem (trójkąty na czterech indeksach godzinowych). 
źródło: justice.co.uk

 W kolejnych latach pojawiały się inne modele – chronografy, kwarcowe, automaty. Jedno, co łączy zegarki to dekiel. Widnieje na nim wygrawerowana tratwa KON-TIKI. 

źródło: pasjonaciczasu.pl
Firma ROLEX w 1953 roku wyprodukowała zegarek, który był wykorzystywany na dużych głębokościach wód oceanicznych. Wówczas mógł zejść do poziomu 1 tysiąca stóp, czyli ok. 305 metrów.  Tak wyglądał model z 1960 roku:

źródło:blog.luxurybazaar.com
Kolejne lata przynosiły poprawę wyników. Od 2008 roku w sprzedaży jest zegarek, który może zanurzyć się na głębokość 39370 stóp czyli 12 km. Robi wrażenie, prawda? 

źródło:blog.luxurybazaar.com


IWC Schaffhausen to kolejna marka, która ma w swojej kolekcji zegarek upamiętniający działania na rzecz mórz i oceanów. Francuski badacz podwodnego świata,  Jaques-Yves Cousteu przez dziesiątki lat związany był z manufakturą IWC. Firma produkując zegarki serii AQUATIMER, przyczyniła się do rozwoju wypraw badawczych Francuza oraz do odrestaurowania legendarnego statku badawczego „CALYPSO”. Tak wygląda jeden z modeli tej serii.

źródło: blog.perpetuelle.com


Praktycznie każda marka zegarków ma w swojej kolekcji modele nawiązujące do tematyki morskiej. O tych trzech dokładnie opowiedział mi dziś mąż. Tomuś, dziękuję :)

Muszę zgłębić teraz temat zegarków marynistycznych dla kobiet ;) Ciekawe czy też mają takie ciekawe rodowody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz