poniedziałek, 17 listopada 2014

WARTO WIEDZIEĆ - KANAŁ SUESKIDokładnie 145 lat temu, 17 listopada 1869 roku,  uroczyście otwarto Kanał Sueski. 
Sztuczna droga wodna w tym miejscu połączyła Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym, przez co statki wypływające z Azji mogły zdecydowanie szybciej dostać się na południe Europy. Wcześniej statki np. z Indii musiały opłynąć całą Afrykę, aby dostać się na stary kontynent. Obliczono, że kanał ten skraca drogę z Bombaju do Londynu o prawie 8000 kilometrów! Budowa kanału trwała aż 10 lat, większość robotników stanowili mieszkańcy Egiptu.

 źródło: geography.howstuffworks.com


Pierwszym statkiem, który przepłynął Kanał Sueski, był jacht L’Aigle. Na jego pokładzie znajdowały się ważne osobistości: m.in. cesarz Austro-Węgier Franciszek Józef oraz Eugenia, żona Napoleona III. Za jachtem podążały dziesiątki innych statków. Konwój przepłynął z portu w Port Said do Ismailii położonej na południu.

 źródło: dawlishchronicles.blogspot.com

Kanał Sueski był także miejscem działań militarnych. W 1956 roku nastąpił tzw. kryzys sueski. Wielka Brytania i Francja chciały utrzymać kontrolę nad kanałem. Państwa te dla realizacji swoich celów posłużyły się Izraelem, którego statki handlowe nie mogły korzystać z Kanału Sueskiego. Izrael miał także własne wystarczające powody, by wziąć udział w wojnie. 29 X 1956 wojska izraelskie zaatakowały Egipt i zajęły w ciągu dwóch dni część Półwyspu Synaj. 31 X lotnictwo francuskie i brytyjskie zbombardowało egipskie bazy wojskowe. Armia Izraela osiągnęła 5 XI linię Kanału Sueskiego, Brytyjczycy i Francuzi uderzyli na Suez. Kroki te spowodowały stanowczy protest ZSRR i negatywne stanowisko USA. Działania wzajemne zakończono 7 XI 1956. Wojska sojuszników zostały wycofane 22 XII 1956 pod nadzorem sił ONZ.

 Zniszczone egipskie czołgi i pojazdy na półwyspie Synaj podczas kryzysu sueskiego, źródło: wikipedia.org
Trochę liczb i statystyk na temat Kanału Sueskiego:
Długość kanału – 163 km
Szerokość – 160-200 m (po modernizacji – do około 300 m)
Dopuszczalne zanurzenie statków – 11,6 m (po modernizacji – do 23 m).
Średnia przepustowość kanału wynosi 60 statków na dobę.
W roku 2008 kanał przepłynęło 21415 statków.
Średni czas przejścia statku przez kanał – 15 godzin.

Kanał Sueski stanowi także atrakcję turystyczną – ogromne statki „płynące po pustyni” wzbudzają wśród przyjezdnych niemałe emocje.

 źródło: www.africatopsuccess.com

 źródło: natemat.pl

źródło: praktycznyprzewodnik.blogspot.com

Co ciekawe, w sierpniu 2013 roku ogłoszono plan budowy nowego szlaku komunikacyjnego w tamtym rejonie. Budowa ma kosztować cztery miliardy dolarów. Nowy kanał ma przebiegać równolegle do Kanału Sueskiego i ma mierzyć 72 kilometry. 

Przyznacie sami, że wiele ciekawostek kryją w sobie wydarzenia związane z morzem. 
Mam nadzieję, że i tym razem poszerzyliście swoją wiedzę :)
Pozdrawiam serdecznie.
AHOJ!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz